Przewodnik dla kupującego (3)
Uwaga: Rimontgó zaleca doradztwo specjalisty do spraw prawnych, podatkowych i innych związanych z sektorem nieruchomości. W tym przypadku nasi klienci mogą się z nami skontaktować, jeśli chcą otrzymać dane specjalisty, którzy pomogą w wątpliwościach
O zakupie nieruchomości (2)
O zakupie nieruchomości (c.d.)
1. W przypadku kupującego: czy wystosowanie kontroferty jest korzystne?
3. Jeśli kupuję nieruchomość z rynku wtórnego, jakie informacje powinien mi udzielić właściciel?
4. Czy kupując nieruchomość z rynku wtórnego korzystne jest współpracować z agencją nieruchomości?
5. Jeśli kupię nieruchomość przez Rimontgó, kto zbiera i weryfikuje całą dokumentację?
6. Chcę nabyć nieruchomość, jak to zrobić? Umowa kupna-sprzedaży.
1. W przypadku kupującego: czy wystosowanie kontroferty jest korzystne?
Jeśli znajdziesz nieruchomość, którą jesteś zainteresowany, ale cena wydaje Ci się wygórowana, pomyśl, ile jesteś w stanie za nią zapłacić i stwórz rozsądną ofertę. Jako kupujący nie powinieneś wystawiać więcej niż jedną kontrofertę, bo stracisz wiarygodność. Upewnij się, że dobrze rozumiesz warunki transakcji kupna-sprzedaży. Spytaj w Rimontgó o wszystko, czego nie rozumiesz i upewnij się, że wiesz jakie są wszystkie wydatki, zanim złożysz kontrofertę: honorarium, podatki, itd.
2. Jeśli kupuję nieruchomość z rynku pierwotnego, jakie informacje powinien mi udzielić deweloper w Hiszpanii?
- – Nazwisko lub nazwę dewelopera, dane wpisu w Rejestr Handlowy.
- – Informacje na temat nieruchomości: plany mieszkania, opis, powierzchnia użytkowa, usługi i zaopatrzenie, wspólny teren, ubezpieczenie od szkód i wad ukrytych.
- – Dane w Księdze Wieczystej, aby sprawdzić:
- – czy teren, na którym zbudowana będzie nieruchomość, jest zapisany na imię dewelopera,
- – czy budowa została zatwierdzona przez Urząd Miasta, poprzez nadanie licencji na koncesję.
- – Status gminy
- – Cenę sprzedaży i formę płatności
- – Dane subrogacji hipoteki w przypadku jej istnienia
- – W jaki sposób zaplanowane jest udokumentowanie umowy, razem z ogólnymi i szczegółowymi warunkami, wyraźnie stwierdzające:
- – Koszty przewidziane przez prawo musi ponieść sprzedający nie obowiązują kupującego.
- – Prawo kupującego do żądania publicznego aktu własności i wybór notariusza.
Wszystkie te dane są, w tym przypadku, zdobywane są przez prywatnego agenta Rimontgó, eksperta w materii, który sprawdza, czy wszystko jest poprawne i czy budowa odbywa się prawidłowo, ułatwiając kupującemu nabycie nieruchomości.
3. Jeśli kupuję nieruchomość z rynku wtórnego, jakie informacje powinien mi udzielić właściciel? Czy kupując nieruchomość z rynku wtórnego korzystne jest współpracować z agencją nieruchomości?
- – Odpis wpisu nieruchomości
- – Potwierdzenie ostatniego opłacenia Podatku od Nieruchomości
- – Potwierdzenie ostatniego opłacenia prądu, wody, gazu
- – Certyfikat potwierdzający opłacanie wspólnoty. (jeśli nie posiada lub istniałyby wątpliwości, wspólnota może wydać takie zaświadczenie kupującemu)
- – Ostatnie potwierdzenie opłaty kosztów dotyczących wspólnoty
- – Kopa Statutu Wspólnoty Mieszkaniowej wpisany w Rejestr Własności
- – W przypadku, jeśli nieruchomość obciążona jest hipoteką, kapitał pozostały do spłaty, zaświadczenie o stanie długów wydane przez wierzyciela
Jeśli agencja nieruchomości współpracuje a nieruchomością z rynku wtórnego, w naszym przypadku, Rimontgó nie akceptuje żadnych nieruchomości na sprzedaż, ani takich nie oferuje, bez sprawdzenia, czy spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa i inne warunki prawne i ekonomiczne na rynku.
4. Jeśli kupię nieruchomość przez Rimontgó, kto zbiera i weryfikuje całą dokumentację?
Twój agent nieruchomości Rimontgó jest w każdym przypadku odpowiedzialny i powinien zebrać i sprawdzić całą dokumentację, aby zagwarantować, że transakcja dobiegnie końca satysfakcjonując obie strony. Agent w Rimontgó powinien reprezentować klienta, aż sprzedaż dobiegnie końca
5. Chcę nabyć nieruchomość, jak to zrobić? Umowa kupna-sprzedaży.
Jak sformalizować transakcję kupna sprzedaży? Możemy bezpośrednio odwołać się do umowy sprzedaży lub, co jest bardziej typowe, sformalizować umowę zadatkową.
a. Zaliczka lub zadatek: jest to rezerwacja prawa do kupna nieruchomości, poprzez wpłacenie odpowiedniej kwoty na poczet łącznej ceny. Nie zobowiązuje do kupna, ale jeśli jedna ze stron się wycofa, ponosi skutki prawne. W tym przypadku, jeśli wycofa się kupujący, traci wpłacone pieniądze, a jeśli sprzedający nie wywiąże się z postanowień, powinien zwrócić podwojoną sumę, którą wpłaciła druga strona. Powinno się podpisać umowę stanowiąca o zadatku.
b. Prywatna umowa kupna-sprzedaży: Dokument podpisany przez kupującego i sprzedającego, opisuje nieruchomość, cenę, metodę płatności i koszty związane z transakcją. Zapłacona kwota wchodzi w poczet ceny całkowitej. Kupujący nie jest uznawany za właściciela, mimo posiadania kluczy, przez podpisaniem aktu nabycia własności.
Artykuły: 1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 7
W przypadku chęci nabycia nieruchomości można zamówić katalogi i ulotki na temat nieruchomości na sprzedaż.