Abastos – Gran Vía Fernando el Católico
Gran Vía Fernando el Católico jest jedną z tradycyjnych alei Walencji. Dwukierunkowa pośrodku z parkiem, prowadzi z plaza de España w samym centrum miasta, do dawnego koryta rzeki Turia, na północny-zachód. W tej okolicy położona jest dzielnica Extramurs, dlatego zbudowano mury, który chroniły część starego miasta Walencji. Wieże Quart, które stanowią granicę między tą dzielnicą, a Ciutat Vella, były bramą wejściową do miasta do roku 1865.
Okolica otaczająca aleję jest w dużej części wysokiej jakości. Duża część jej trasy odpowiada temu z XIX wieku, z nieco zmienionym, nieregularnym kształtem wokół Gran Vía Marqués del Turia, na przykład. Ulice są szerokie, z wieloma drzewami i dużą ilością sklepów. Dysponuje wszystkimi potrzebnymi usługami i znajduje się bardzo blisko centrum, najlepszej strefy handlowej Walencji. Znajduje się tam dużo dobrych szkół i komunikacja z resztą częścią miasta i poza miastem. Poza spora liczbą autobusów ma także kilka przystanków metra, a w pobliżu znajduje się główna stacja kolejowa Estación del Norte. Nazwę swą wzięła od spółki, która ją zbudowała (Ferrocarriles del Norte), a nie ze względu na swoje położenie geograficzne, ponieważ w tym wypadku powinna nazywać się Estación Central (centralna). Budynek zaprojektowany, przez Demetrio Ribes, jest w stylu secesji wiedeńskiej. Z czasem przekształcił się w jeden z najbardziej rozpoznawalnym w mieście oraz zawsze przeznaczony był nie tylko do celów dekoracyjnych. Estación del Norte ma szybkie połączenia z Madrytem oraz Barceloną, a także podmiejską linię łączącą z całą Wspólnotą Walencji.
Dawny targ w Abastos w Walencji jest charakterystycznym budynkiem w Extramurs. Jak sama jego nazwa wskazuje, był to budynek przeznaczony do handlu, zbudowany w latach 40. Wraz ze wzrostem miasta, jego położenie okazało się za bardzo w centrum, dlatego też punkt zaopatrzenia przeniesiono poza miasto. Budynek, opuszczony w latach 70 i 80, został wyremontowany i utrzymany w stylu barokowym. Aktualnie jest to publiczny ośrodek sportowy i kulturalny.
Ogród Botaniczny w Walencji mieście się między gran vía Fernando el Católico, calle Quart y i deptakiem Petxina (dawne koryto rzeki). Założony w 1567 roku, czwarty najstarszy na świecie, zaraz po Pizie, Padwie i Florencji. Ogród znajduje się bardzo blisko centrum, z imponującą ilością roślin przywiezionych z różnych miejsc na świecie. Jest to idealne miejsce do spacerów i nauki przyrody, gdzie znajduje się okazała kolekcja palm, jedna z największych w Europie.
IVAM, Walencki Instytut Sztuki Nowoczesnej, pomimo że praktycznie tworzy część Ciutat Vella, graniczy z dzielnicą Extramurs, bardzo blisko Torres de Quart. Było to pierwsze muzeum przeznaczone sztuce nowoczesnej w Hiszpanii. Obecnie jest najważniejszym w mieście, z ponad 10 000 działami stałych zbiorów i organizuje tymczasowe wystawy najbardziej znanych artystów XX wieku.
Innym wyjątkowym budynkiem w dzielnicy Extramurs, położony na południowych wschodzie, jest Finca Roja, przy ulicy Jesús, zaprojektowana przez Enrique Viedma Vidal w stylu modernistycznym i ekspresjonistycznym. Czerwony kolor (Roja = czerwona) tworzy wyjątkowy kontrast z pozostałymi budynkami w okolicy.