Wyszukiwanie nieruchomości
0000
Wyniki

Centrum

AyuntamientoW 138 roku p,n.e. konsul rzymski Decimo Junio Bruto Galaico nagrodził żołnieży, którzy walczyli w wojnach łużyckich ziemiami Levantu. Około 2000 osadników zamieszkało naturalną dolinę rzeki Tyris (Turia), przez którą przechodziła Via Augusta. Osadę nazwano Valentia Edetanorum (region Edetarnia).  Mimo istnienia dowodów na obecność Iberów w Walencji w IV wieku p.n.e., kolonia romańska była pierwszą, która utworzyła miasto. Następnie przybyli Wizygoci, póżniej nastał czas świetności Balensiya muzułmańskiej, aż w końcu została ona podbita przez Jaume I Aragońskiego. W wieku XIV postawiono mur, który odgrywał dwie role: włączyć do miasta małe miejscowości utworzone poza murami oraz ochrona miasta przed atakami Królestwa Castilla.  

La LonjaJako krótkie wprowadzenie do centrum Walencji: mur z XIV wieku wyznacza granicę dzielnicy Ciutat Vella– centrum Walencji w szerokim znaczeniu, granice osadnictwa rzymskiego odpowiadają dzielnicy La Seu, centrum życia politycznego i religijnego Wspólnoty Walencji. W ten sposób Ciutat Vella podzielona jest na sześć dzielnic, wytyczonych ulicami Colón, Jativa i Guillen de Castro oraz prawym brzegiem rzeki.

Centrum jest najbardziej ekskluzywną dzielnicą w Walencji. Łączy w sobie historię z nowoczesnością, czego nie można znaleźć w żadnej innej części miasta. W Ciutat Vella znajdują się zarówno luksusowe budynki, jak i cyganeria. Znajdują się tam prestiżowe sklepy, te tradycyjne i rzemieślnicze oraz duże centra handlowe. Większość muzeów w Walencji usytuowana jest w tej dzielnicy. Podczas spaceru po centrum zderzymy się z mnogością zabytków i budynków historycznych, będących świadectwem czasu, a także zderzeniem różnych kultur, które uformowały obecny charakter miasta.

Zaczniemy od plaza del AyuntamientoJest ona na formie trójkąta, na której znajduje się Ratusz Miasta (Ayuntamiento). Cały plac ukształtowany jest z budynków wysokiej jakości architektonicznej, większość zbudowana w pierwszych 3- latach XX wieku. Przed Ratuszem znajduje się, w stylu neoklasycznym, otwarta przestrzeń z tradycyjnymi kwiaciarniami. W tym miejscu, od 1 do 19 marca, codziennie odbywa się spektakl  mascletà, jeden z głównych wydarzeń podczas Fallas. Podczas świąt Bożego Narodzenia plac jest zdobiony oraz udekorowany gwiazdami betlejemskimi i specjalnymi iluminacjami świetlnymi.

Torres SerranosJak wspomniano, w centrum Walencji są wszystkie rodzaje sklepów. W samym centrum znajdziemy wielkie domy towarowe na ulicach calle Pintor Sorolla i Colón, galerie handlowe przy Don Juan de Austria, ekskluzywne sklepy przy Poeta Querol, sklepy odzieżowe przy Colón i okolicach, innowacyjne sklepy projektantów w dzielnicy Carmen, małe tradycyjne i rzemieślnicze sklepiki w całym centrum…mnóstwo miejsc.  

To, co charakteryzuje centrum jest różnorodność. Zauważana jest ona tez pośród restauracji: rodzinne, luksusowe, wyspecjalizowane w ryżu, egzotyczne, autorskie, innowacyjne, na wynos, lista jest nieskończona. Zarówno, by zjeść coś na szybko, jak i na spotkanie towarzyskie w centrum można znaleźć każde miejsce. To samo tyczy się wyjść nocnych. Tak jak Hiszpania znana jest w Europie z ożywionej atmosfery i życia nocnego, tak samo Walencja jest znana w samej Hiszpanii. Po wprowadzeniu w ostatnich latach ograniczeń godzinowym sprzedaży alkoholu w sklepach, życie nocne na ulicach zmniejszyło się. Zwiększyło to liczbę osób obecnych w barach i pubach, różnorakich, od tradycyjnych do eleganckich.  

CatedralTakże kultura jest wszechobecna w centrum. Są tu kina, teatry, muzea, galerie, biblioteki. Kina Lys i ABC Park są dla mieszkańców Walencji legendarne i oba zostały odnowione w ostatnich latach. La Filmoteca, znajdująca się w na samej plaza del Ayuntamiento, wystawia projekcje kina klasycznego trzy razy dziennie. Znajduje się w tym samym budynku, co teatr Rialto. Bardzo blisko niego położone są inne ważne teatry Principal i Olimpia, a idąc dalej po centrum miasta usytuowane są teatry Escalante i Talia.  

Większość muzeów Walencji również znajduje się w tej dzielncy: IVAM (sztuka współczesna), MUVIM (ilustracja i nowoczesność), el Museo de Cerámica (Muzeum ceramiki), la Nau de la Universidad de Valencia (dawny uniwersytet), la Fundación Chirivella Soriano, el Museo de Prehistoria (Muzeum prehistorii). Centrum Walencji jest miejscem, gdzie stykają się różne atrakcje artystyczne.  

Innym elementem charakterystycznym są piesze ulice. W strefie najbardziej komercyjnej możemy swobodnie poruszać się pieszo, bez samochodów, ulicą Ribera lub Ruzafa, a zbliżając się do centrum historycznego znajdziemy jeszcze więcej uliczek wyłączonych z ruchu kołowego, takie jak Plaza de la Virgenplaza Redonda i wiele innych uliczek w dzielnicy Carmen.

Podczas Fallas, największego wydarzenia Walencji, centrum jeszcze bardziej się ożywia. Wspomniana wyżej mascletà ma miejsce na plaza del Ayuntamiento, gdzie znajduje się najwięcej „casales falleros” (ośrodków, gdzie gromadzą się Falleros). Aby zobaczyć największe budowle należy udać się na spacer po centrum, ponieważ pomiędzy Ciutat Vella, Ensache i Ruzafa usytuowane są największe falle specjalnej sekcji i inne ważne elementy tego walenckiego święta: np. na Ruzafie jest tradycja iluminacji świetlnej całych ulic i spektakli z nimi związanych przez całe Fallas 

Zobacz nieruchomości na sprzedaż w Centrum Walencji.